مشهد روستا
معرفی مشهد روستا

شرکت مشهد روستا در سال 1371 در 24 کیلومتری نیشابور در محدوده قدمگاه نیشابور با هدف تولید سبزی خشک تأسیس گردید. نیشابور در سبزی‌کاری، هم از لحاظ کیفیت و هم از لحاظ کمیت دارای موقعیت خوبی است تا جایی که سبزی نیشابور در استان خراسان معروف است و این همجواری کارخانه و مزارع دلیل انتخاب محل آن می‌باشد. البته تهیه مواد اولیه از دیگر نقاط کشور که مستعد پرورش سبزی می‌باشند نیز انجام می‌شود که به دلیل موقعیت جغرافیایی ایران این امکان در فصول مختلف سال انجام می‌شود.

 

کارخانه مشهد روستا در زمینی به مساحت 8000 متر مربع و با زیربنای 3400 متر مربع می‌باشد. تعداد نیروی انسانی که به طور مستقیم در این واحد تولیدی مشغول به کار هستند، 120 نفر می‌باشند. جهت سهولت در تهیه مواد اولیه، خود کارخانه نیز در زمینی به مساحت 3/5 هکتار اقدام به کاشت و برداشت سبزی کرده که با این کار حلقه تولید را تکمیل‌تر کرده است.

 

امروزه به دلیل زندگی ماشینی و آپارتمانی، خانواده‌ها کمتر مثل قدیم، فرصت تهیه سبزی یا سبزی خشک آماده را در خانه دارند و ترجیح می‌دهند این‌چنین مایحتاج خود را به صورت آماده از بازار تهیه کنند. به همین دلیل محصولات سبزی خشک مشهد روستا با نام تجاری «تیار»، بازار خود را در بین خانواده‌ها پیدا کرده است. محصولات تیار دارای محبوبیت خاصی در بین خانواده‌ها می باشد.

 

تولید سبزی خشک به صورت تک و ترکیبی می‌باشد؛ به طور مثال سبزی خشک تک مانند: شوید، تره و شنبلیله و سبزی خشک ترکیبی مانند: قورمه‌سبزی و کوکو که در زیر فهرست شده اند. 
 

سبزی خشک علاوه بر ماندگاری زیاد، مزیت‌های زیر را نیز دارد:

1- قابل دسترس بودن در تمام فصول سال.

2- تنوع در انواع سبزی‌ها.

3- استفاده از سبزی خشک به جای سبزی تازه در خورشت‌ها و انواع غذاها.

4- عدم احتیاج به شرایط خاص نگهداری؛ برای مثال لازم نیست در یخچال نگهداری شود.

 

از دیگر محصولات مشهد روستا می توان به «پیاز خشک» و «آلوچه فرآوری‌شده» اشاره کرد. پیاز خشک محصول مناسبی است برای کسانی که فضای خانه آنها برای آماده‌سازی و ذخیره‌سازی آن جواب‌گو نیست. مشهد روستا کار را برای آنان آسان کرده و پیازها را با مواد ضد عفونی شست‌وشو، سپس خرد و در شرایط استاندارد آن‌ها را خشک کرده و با بسته‌بندی مناسب به بازار عرضه می‌کند. آلوچه از تنقلاتی است که همیشه مورد علاقه کودکان و موجب نگرانی بزرگسالان از نظر سلامت بوده است. مشهد روستا این مشکل را حل کرده و تولید بهداشتی و صنعتی آن را بدون دخالت دست انجام داده است. مصرف آلوچه تیار به دلیل کیفیت بالا و داشتن پروانه ساخت از «اداره نظارت بر مواد غذایی»، برای کلیه دوست‌داران توصیه می‌شود. برای کدبانوهای گرفتار و پرمشغله، استفاده از محصولات آماده طبخ مشهد روستا، پیشنهاد می‌گردد.