خواص دارویی سبزیجات
خواص دارویی سبزیجات

اسفناج


منبعی سرشار از آهن می باشد، دو برابر ديگر سبزيجات داراي فيبر است. منبع خوبي از بتا كاروتن و آنتي اكسيدان و همچنین منبعی سرشار از پتاسيم میباشد که در سلامتي قلب نقش به سزایی دارد.


مرزه


تسهيل كننده عمل هضم،مقوي معده و بادشكن قوی می باشد. دم كرده آن در رفع گرفتگي معده و روده بسیار موثر است. حمام( بخور) جوشانده برگهاي گياه مرزه براي بهبود دردهاي روماتيسمي نیزموثر می باشد.


جعفري


از لحاظ آهن ، ويتامين A,C، فسفر و پتاسيم ، كلسيم و يد منبع غني به حساب مي آيد. به طوري كه مقدار ويتامين C موجود در آن از تمام ميوه ها و سبزيجات بيشتر است. جعفري اشتها آور قوی و براي درمان كم خوني توصيه مي شود. شستشوي پوست صورت با جوشانده يك دسته برگ جعفري در يك ليتر آب، پوست را شفاف مي كند.


نعنا


مهم ترين خاصيت درماني نعنا اثر بخشي آن بر درد هاي دستگاه گوارش شامل درد معده، روده، نفخ ، دل پيچه ، تهوع و اسهال است. براي اين منظور 10 گرم نعناي خشك شده را در يك ليتر آب دم كرده يا از عرق نعنا استفاده كنيد. علاوه بر موارد فوق اشتها آور و نشاط آور است و براي درمان سرماخوردگي آنفولانزا ، سرفه، تپش قلب و سكسكه مفيد است.


گشنيز


برگ و تخم گشنيز باعث تقويت معده مي گردد و التهاب معده را از بين مي برد. خاصيت بادشكني و ضد نفخ دارد. مصرف دم كرده 15 گرم گشنيز در يك ليتر آب براي درمان بيماري عفوني مثل حصبه ، تب روده، مسموميت هايي كه منشاء باكتري دارند مفيد است.


شويد


طبيعت : گرم و خشك
برای درمان بي خوابي و همچنین به دليل كلسيم بالا برای تقويت داندانها و استخوانها کاربرد دارد. باعث ازدياد شير در مادران شيرده مي شود. بدليل وجود مونوتربنز داراي خواص ضد سرطاني بالایی نیز می باشد. چربي خون را كاهش مي دهد ،داراي فيبر ر‍ژيمي است و منبع خوبي از منگنز، آهن و منيزيم محسوب مي شود. تخم شويد اشتها را زياد كرده، معده را تقويت مي كندو براي رفع اختلالات قاعدگي نيز توصيه مي شود.